previous arrow
next arrow

Uczniowie z Krzyżowic na praktykach w Hiszpanii i we Włoszech

2019-06-18

W pierwszych dniach czerwca zakończył się miesięczny pobyt trzydziestu siedmiu uczniów naszej szkoły w Hiszpanii i we Włoszech w ramach projektu MOB 2.9  „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój  i funduszy europejskich. Dzięki projektowi uczniowie mieli możliwość realizacji swoich obowiązkowych praktyk zawodowych w placówkach zagranicznych.

W Hiszpanii technicy hodowcy koni pracowali w ośrodkach i szkółkach jeździeckich, a technicy weterynarii w klinikach i przychodniach weterynaryjnych w położonej w północnej części kraju Saragossie. Natomiast do Włoch udali się młodzi technicy hotelarstwa i rolnicy. Spędzili miesiąc w miejscowości RioloTerme , koło Bolonii. Pracowali u miejscowych rolników – właścicieli winnic i w hotelach w tym uzdrowiskowym miasteczku.

Uczestnicy wyjazdu wrócili bardzo zadowoleni;  zyskali bardzo wiele nowych umiejętności zawodowych i  językowych, mieli okazję, by sprawdzić się w dorosłym, samodzielnym życiu. W programie pobytu mieli też kilka wycieczek:  zwiedzanie  Madrytu, dzień w parku linowym w  Pirenejach, a we Włoszech wyjazdy do Florencji,  San Marino i na plażę w Rimini.

Jak po przyjeździe wypowiadali się uczniowie? Co dał im udział w projekcie?  Przedstawiamy kilka ich wypowiedzi:

„Dzięki praktykom poznałem pracę weterynarza od zaplecza, asystowałem przy różnego rodzaju zabiegach i operacjach. Mogłem przełożyć wiedzę teoretyczną na praktyczne jej wykorzystanie i sprawdzić swoje wcześniej nabyte umiejętności. Ponadto dowiedziałem się,  jak to jest pracować za granicą i porozumiewać się na co dzień w obcym języku, który mogłem szlifować w gabinecie poprzez rozmowy z pracodawcą oraz klientami. Mogłem również sprawdzić się jako osoba dorosła i odpowiedzialna poprzez samodzielne gospodarowanie pieniędzmi i czasem. „
Kamil

„Wyjazd na praktyki zawodowe do Hiszpanii pozwolił mi przezwyciężyć strach przed rozmawianiem z ludźmi, którzy niekoniecznie mówią po angielsku. Praktyki nauczyły mnie odpowiedzialności i samodzielności, dzięki nim jestem w stanie lepiej rozplanować każdy dzień. Inna kultura oraz nowi ludzie nauczyły mnie akceptacji ale też tego, jak ważne jest wspólne dzielenie się tradycjami. Praktyki pozwoliły mi otworzyć się na nowe rzeczy oraz jeszcze lepiej poznać siebie.
Julia

„ Praktyki w Hiszpanii uważam za najlepszy czas w moim życiu. Spotkanie z nową kulturą, nowym językiem było na początku lekkim szokiem, ale szybko się z nim oswoiłam. Ludzie w Hiszpanii są naprawdę przesympatyczni, komunikatywni, zawsze chętnie i bezinteresownie pomagają; praca z nimi była czystą przyjemnością. Dowiedziałam się, że inny język wcale nie jest problemem, podszkoliłam przy okazji swój angielski , nauczyłam się być odpowiedzialna i punktualna. Dowiedziałam się, że praca nie zawsze musi być czymś złym. Chciałabym móc znowu powtórzyć ten miesiąc”
Patrycja

„ Wyjazd do Włoch bardzo mi się podobał , w szczególności piękne widoki i pozytywne nastawienie Włochów do życia, a także wielkie poczucie humoru mojego pracodawcy. Pominąć też nie mogę pysznej włoskiej kuchni. Nauczyłem się nie podążać za stereotypami o obcych nacjach. Na miejscu pokazano mi, że przez całe życie można iść z uśmiechem na twarzy. Spotkałem bardzo miłych, pomocnych i przyjaznych ludzi”
Jakub

Jeśli  po tych wypowiedziach, ktoś  chciałby bliżej zaznajomić się z doświadczeniami naszych uczniów może obejrzeć poniższy filmik

Jeszcze informacja dla tych, którzy w przyszłym roku chcą mieć podobne możliwości – Powiatowy Zespół Szkół Nr 1 w Krzyżowicach znalazł się na liście przyjętych do realizacji wniosków  na 2020 rok w programie Erasmus + ,  w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Jak w dwóch ostatnich latach,  nasi uczniowie będą mogli wyjechać za granicę na praktyki zawodowe. Zapraszamy do rekrutacji do projektu już w nowym roku szkolnym.

Skip to content