20180919_122803

Uczniowie klasy 3d oraz 4d Technikum Weterynarii na zajęciach na Uniwersytecie Przyrodniczym

06.10.2011 WROCLAW , BUDYNEK GLOWNY UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCLAWIU . FOT . LUKASZ GIZA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: UNIWERSYTET PRZYRODNICZY

BUDYNEK GLOWNY UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCLAWIU .
FOT . LUKASZ GIZA / AGENCJA GAZETA

W dniach 18 i 19 września 2018 roku klasy 4d i 3d Technikum Weterynarii pod opieką 2 nauczycieli: p. Anny Olszewskiej i p. Aleksandry Nikolajdu-Skrzypczak wzięły udział w wycieczce zawodowej do Pawłowic, które znajdują się niespełna kilka kilometrów od Wrocławia. Program wycieczki obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z kierunkiem kształcenia klas,na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na bloku weterynaryjnym. Całe przedsięwzięcie związane było z realizowanym projektem „Mam zawód, mam szansę”.

Uczniowie szkoły po przyjeździe na miejsce mieli chwilę przerwy, podczas której dostali niezbędne materiały, a następnie podzieleni na dwie klasy rozpoczęli warsztaty. Pierwszym przystankiem klasy 4D była sala wykładowa w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich. Tegoroczni maturzyści poznali metody sztucznego zapładniania, a także korzyści jak i wady współczesnej hodowli zwierząt towarzyszących, gospodarskich oraz dzikich, zagrożonych wyginięciem. Poruszane były również tematy krzyżowania i klonowania zwierząt, które cieszyły się największym zainteresowaniem słuchaczy.

Następnie rozpoczęły się długo wyczekiwane zajęcia praktyczne. Wyposażeni w fartuchy, weszliśmy do laboratorium andrologicznego, gdzie czekał już na nas materiał badawczy. Uczyliśmy się oceny mikroskopowej i  makroskopowej nasienia różnych gatunków zwierząt. Mogliśmy oglądać pod mikroskopem min. plemniki  wielbłąda, myszy, kota, świnki morskiej, szynszyli. Kolejnym zadaniem była obserwacja pobierania nasienia od psa, jego badanie i mrożenie w ciekłym azocie w postaci kulek. Każdy z uczniów „bawił się” tworząc małe kuleczki. Drugim tematem zajęć w laboratorium, po przerwie na obiad, było in-vitro. Pozyskiwaliśmy oocyty psa i kota z izolowanych jajników, a następnie obserwowaliśmy jak dochodzi do zapłodnienia in-vitro na jednym z uczelnianych filmików.

42194074_232257877638540_4386477454051508224_nPo zajęciach w laboratorium zostaliśmy oprowadzeni po terenie kampusu i zapoznaliśmy się z uczelnianymi zwierzętami.

Kolejnym przystankiem wycieczki była Galeria Dominikańska, a w niej seans filmowy. Cała grupa wybrała się na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, opowiadający o polskich asach przestworzy, broniących Anglii podczas II wojny światowej.

Przyjazd i kolacja w Pawłowicach zakończyła interesujący i intensywny pierwszy dzień wycieczki.

42233043_1011053119077115_8071881705545269248_nNazajutrz, po śniadaniu i przyjeździe na Uniwersytet, znów podzieleni na dwie klasy rozpoczęliśmy kolejne zajęcia praktyczne. Każdy z uczniów, odziany w fartuchy wykonywał badanie USG Beagle’a, po czym ćwiczyliśmy wykonywanie biopsji na wątrobie drobiowej. Następnie wykonywaliśmy badanie endoskopowe na modelu psiego żołądka skonstruowanego z kartonu.

Po udanej wycieczce wszyscy uczestnicy powrócili do domu. Pobyt na uczelni dostarczył nam wielu wrażeń, wzbogacił naszą wiedzę oraz rozwinął zawodowe umiejętności, dzięki temu mieliśmy okazję połączyć teorię z praktyką.

Natalia Rząsa i Aleksandra Rzetelska

                                                                                                                             Kl. 4dTW

projekt

Share this Post!

About the Author : kkwiecien