napis

Relacja z gali kończącej projekt „Mam zawód – mam szansę”

15 listopada 2018 r. odbyła się uroczysta gala kończąca projekt „Mam zawód – mam szansę”, który przez dwa lata był realizowany w naszej szkole. Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 10.4.2 Dostosowywanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy – ZIT WROF.

Uroczyste spotkanie otworzył powitaniem gości honorowych dyrektor szkoły, pan Jan Głowa. Następnie głos zabrał Starosta Powiatu Wrocławskiego, pan Roman Potocki, kierując słowa podziękowania za współpracę przy realizacji projektu oraz podkreślając konieczność podejmowania podobnych przedsięwzięć. Wśród zabierających głos był również pan Paweł Chudy – Wiceprezes Zarządu Syntea SA, partnera wiodącego w projekcie. Przedstawiciel Zarządu podsumował dwa lata wspólnych działań, zarówno z naszą szkołą , jak i Starostwem Powiatowym, jako partnerem projektu. Technicznego podsumowania dokonał pan Mariusz Mielcarek – koordynator powiatowy projektu. Szczegółowo wymienił efekty realizacji założeń: wyremontowanie i wyposażenie dwóch pracowni: komunikacji w języku obcym oraz rysunku technicznego, certyfikowane szkolenia i kursy dla uczniów i nauczycieli, wyjazdy naukowe, kursy przygotowawcze na studia oraz specjalistyczne zajęcia dedykowane konkretnym zawodom organizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, wakacyjne płatne staże wraz z zapewnieniem odzieży roboczej, badań lekarskich, ubezpieczenia,  zwrotu kosztów dojazdu oraz spotkaniem z doradcą zawodowym przed i po stażu.

Głos zabrał również Przewodniczący Rady Powiatu Wrocławskiego, pan Ryszard Jaroń, chwaląc osiągnięte rezultaty oraz podkreślając, jak ważne jest tworzenie miejsc odzwierciedlających naturalne warunki pracy.

Nie można było podsumować projektu bez głosu głównych beneficjentów, czyli naszych uczniów. To oni opowiedzieli, w jakich formach wsparcia wzięli udział, co miało znaczenie, z czego mogą w przyszłości czerpać profity, ale też wytknęli drobne niedociągnięcia.  W ogólnym rozrachunku wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że warto było zgłosić się do udziału w projekcie.

Z drugiej strony swoje relacje ze współpracy zdały podmioty, z którymi współpracowaliśmy. Pani Anna Ogły, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Przyrodniczego skierowała ciepłe słowa dziękując za sprawne wspólne działania oraz wyraziła chęć dalszej współpracy. Pani Izabela Klapińska, groomerka prowadząca kurs dla miłośników zwierząt podkreślała, jak ważne jest zdobycie dodatkowych kwalifikacji dla zawodu technik weterynarii, bo to pozwala dużo łatwiej znaleźć pracę. A jak mówili zafascynowani uczniowie: „nawet z wiejskiego kundelka na zajęciach potrafili zrobić prawdziwego psa”. Ich wspólny sukces to wiedza, umiejętności, ale także pasja.

Mimo, że projekt dobiegł końca, to nie koniec wyzwań dla szkoły. Sekretarz Powiatu Wrocławskiego, pan Jan Bronś przybliżył zebranym inne projekty, które są w trakcie realizacji, jak i te, które w przyszłości będą realizowane. Właśnie kończy się zadanie związane z poprawą efektywności energetycznej oraz ograniczenia niskiej emisji w budynkach PZS Nr 1 w Krzyżowicach. Już niebawem zacznie się kolejny projekt „Zdobywam zawód w PZS Nr 1 w Krzyżowicach realizowany we współpracy z Fundacją Fabryka Marzeń. Wiosną dwie grupy uczniów pojadą do Włoch i Hiszpanii w ramach programu Power Erasmus +, a siedmiu nauczycieli wyjedzie do Belfastu na tygodniowe szkolenie z języka angielskiego.

Po gali można było obejrzeć zmodernizowaną salę rysunku technicznego, a później udać się na domowy obiad do szkolnej stołówki.

„MAM ZAWÓD – MAM SZANSĘ” – kliknij i obejrzyj film

projekt

Share this Post!

About the Author : kkwiecien