previous arrow
next arrow

„Niech zagoszczą pszczoły w krzyżowickim ogrodzie”

2023-05-22

W czerwcu 2022 r. młodzież mieszkająca w internacie uczestniczyła w spotkaniu z pasjonatem pszczelarstwa Danielem Borakiem. Uczniowie byli zachwyceni interesującym spotkaniem, wtedy też narodził się pomysł zaproszenia pszczół do naszego krzyżowickiego ogrodu.

We wrześniu 2022 r. do Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we Wrocławiu został złożony projekt ekologiczny „Niech zagoszczą pszczoły w krzyżowickim ogrodzie”, który ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej dotyczącej ochrony zapylaczy. Projekt obejmuje: zakup i montaż dwóch uli wraz z rodzinami pszczelimi, zakup akcesoriów do opieki nad rodzinami pszczelimi oraz zakup odzieży ochronnej dla uczniów, założenie rabaty miododajnej oraz konkurs fotograficzny trwający całe lato „Zakątek przyjazny pszczołom”.

Pasieki są źródłem zapylaczy, które potrzebne są w każdym ekosystemie. Działalność osób opiekujących się ulami wzbudza zainteresowanie przyrodą, promuje proekologiczne i prozdrowotne zachowania w społeczeństwie. Aktywna działalność polegająca na popularyzacji znaczenia pszczół w środowisku naturalnym i oswajaniu z tymi fenomenalnymi owadami powiększa grono przyjaciół pszczół. Czas spędzony na obserwowaniu zachowań pszczół, zarówno przed ulem, na jego wylotku oraz w gnieździe jest dla uczniów bezcenny. Pozwala lepiej zrozumieć i poznać te fascynujące owady. To natomiast w połączeniu z prowadzeniem rodzin pszczelich buduje doświadczenie oraz pomaga zdobywać wiedzę.

Skip to content