kc2

Lekcje prawne w Starostwie Powiatowym

Dnia 6 czerwca 2022 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w lekcjach prawnych. Uczniów powitał Starosta Powiatu Wrocławskiego – Roman Potocki. Młodzież miała okazję dowiedzieć się o systemie administracji publicznej, organach władzy w Powiecie, specyfice społeczno-gospodarczej Powiatu Wrocławskiego i charakterystyce pracy w poszczególnych wydziałach Starostwa. Uczniowie mogli poznać dokumenty wydziałowe, projekty architektoniczne, platformę wroSIP oraz uzyskać informację na temat zalet płynących z posiadania Profilu Zaufanego. Ponadto, młodzież z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w rozmowie na temat rejestracji pojazdów oraz uzyskania dokumentu pojazdu.

W spotkaniu w roli prelegentów wystąpili przedstawiciele Starostwa: Beata Pierzchała – Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego, Anna Żygadło – Sekretarz Powiatu Wrocławskiego, dr Irena Cieśla – Zastępca Dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa, Andrzej Podsiadło – Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Maciej Koba – Dyrektor Wydziału Komunikacji oraz Bożena Tubek – Kierownik Referatu ds. uprawnień do kierowania pojazdami.

Relacja ze spotkania przygotowały  uczennice z klasy 1 c TW

Lekcje o prawie, to niełatwa wiedza. Prawo jest skomplikowane, często boimy się zagadnień formalnych, skomplikowanych procedur, ale WARTO WIEDZIEĆ, orientować się w gąszczu przepisów dla własnego dobra. Taką możliwość mieliśmy dzięki zaproszeniu do Starostwa Powiatowego na lekcje prawne.

Bardzo spodobał się nam sam budynek – siedziba starostwa – nowoczesny, elegancki, przestronny, zadbany. Mieliśmy możliwość  poznania Pana starosty i ważnych pracowników starostwa, którzy przedstawili nam różne zagadnienia prawne. Zainteresował nas szczególnie temat prawa budowlanego. Nie wiedzieliśmy, że małe wiaty na naszych prywatnych działkach mogą powstać bez zgłoszenia, a tym bardziej bez pozwolenia na budowę. Zaintrygował nas sposób zdobywania szczegółowych informacji o każdym miejscu w powiecie wrocławskim dzięki  platformie wroSIP.

Wszyscy chcielibyśmy mieć  prawo jazdy, dlatego z uwagą słuchaliśmy informacji na ten temat. Doceniamy fakt, że możemy uzyskać prawo jazdy w ramach edukacji w Technikum w Krzyżowicach.  Wielu z nas zainteresowanych jest nawet prawem jazdy na ciągnik rolniczy. Dostaliśmy propozycję ponownego spotkania na wybrany przez nas temat.  Dziękujemy!

Po intensywnych 3 godzinach lekcji prawnych, mimo zmęczenia, kontynuowaliśmy naszą wycieczkę po Wrocławiu. Niektórzy z nas po raz pierwszy byli na promenadzie nadodrzańskiej, rozkoszowaliśmy się pięknym widokiem z Mostu Pokoju na Ostrów Tumski i Most Grunwaldzki. Nie mogliśmy nie zatrzymać się na Moście Tumskim. Sporo kontrowersji budzi umieszczanie na przęsłach tego mostu przez zakochanych kłódek.  Zostały one usunięte przy okazji remontu mostu. Umieszczono zamiast nich krasnala z kłódką oraz tabliczkę z informacją o tym, że miłości nie można zamknąć na kłódkę. Później był Rynek, rzut oka na różne wydziały wrocławskich szkół wyższych i podróż  tramwajem do Parku Południowego. W pięknej scenerii otaczającej nas przyrody mogliśmy odpocząć i poczekać na autobus do internatu.

Nie mogliśmy rozstać się zgodnie z planem, bo autobus do Krzyżowic nie przyjechał punktualnie. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Poszliśmy do Parku Południowego i w pięknej scenerii otaczającej nas przyrody mogliśmy odpocząć i poczekać. A że wszyscy jesteśmy z klas weterynaryjnych, kochamy naturę. Wróciliśmy do internatu pełni wrażeń i wiedzy, zwłaszcza prawniczej.

Justyna Koniec

Katarzyna Grabowska

Share this Post!

About the Author : kkwiecien