s4_idzcie_i_gloscie_-_rusza_xxi_ogolnopolski_konkurs_wie-1

Laureaci etapu szkolnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Idźcie i głoście – to hasło XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Księga Daniela oraz Apokalipsa św. Jana  stanowiły zakres merytoryczny XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Co roku w konkursie organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uczestniczy ok. 30 000 młodych z ponad 1500 szkół. Pierwszy etap biblijnych zmagań odbył się jednocześnie we wszystkich zgłoszonych szkołach 14 marca 2017 r. i został przeprowadzony według jednolitego w całym kraju testu. Podobnie wygląda kwestia oceny, która dzięki specjalnie opracowanemu arkuszowi ułatwia weryfikację wyników i daje równe szanse wszystkim uczestnikom. Troje najlepszych przedstawicieli każdej ze szkół przechodzi do kolejnego etapu, na poziomie swoich diecezji. Tegoroczny zakres konkursu obejmuje: Księgę Daniela i Apokalipsę św. Jana wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Pierwsza z ksiąg nie była dotąd przedmiotem konkursu. Jak wyjaśnia ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel (KUL), przewodniczący komisji konkursowej, jest to jedyna księga apokaliptyczna Starego Testamentu ukazująca świadectwo i misję Daniela, które wsparte są mocą Boga. – Młody człowiek w obliczu trudności nie załamuje się, lecz znajduje swą moc i tożsamość w Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba. Księga Apokalipsy św. Jana opisuje świadectwo i misję pierwotnej wspólnoty Kościoła zwróconej ku eschatologicznej pełni, która w Chrystusie –Alfie i Omedze –znajduje swoją tożsamość i misję. Znajomość treści tych dwóch ksiąg pozwoli młodym ludziom wejść w bogaty świat symboliki biblijnej oraz apokaliptyki żydowskiej. Dzięki temu będą oni mogli lepiej i pełniej odpowiadać na pytania: Co znaczy dzisiaj być świadkiem? Jaka jest moja misja we współczesnym świecie? – wyjaśnia ks. prof. Wróbel.

Organizator w testach wymagał wielu  szczegółów, ale miło jest nam poinformować, że nie tylko  3 osoby osiągnęły wymagane 50 % ( w naszym wypadku przekroczyły) W etapie szkolnym wzięło udział 30 uczniów.

Następnym etapem są eliminacje diecezjalne, które odbędą się 25 kwietnia. Naszą szkołę reprezentować będzie troje najlepszych:

Alicja Ziemba,  Dominika Pawlus,  Maciej Mierzwiak

Gratulujemy!

Elżbieta Gajda – koordynator

Share this Post!

About the Author : kkwiecien