Powiatowy Zespół Szkół

logo PZS 1Nr 1 w Krzyżowicach

ul.Główna 2

Tel/fax 071/311-84-79

e-mail: pzs@pzs-krzyzowice.wroc.pl

www.pzs-krzyzowice.wroc.pl

                    Rok założenia 1947


5 października 2018 r. Powiatowy Zespół Szkół Nr 1 w Krzyżowicach obchodził Jubileusz 70-lecia istnienia swojej placówki.

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się od dziękczynnej Mszy św. w kościele parafialnym w Gniechowicach pod przewodnictwem  ks. Proboszcza Jarosława Wawaka oraz wychowanków szkoły księży koncelebransów.

Część oficjalna uroczystości odbyła się na szkolnym dziedzińcu przed pałacem – siedzibą szkoły. Zgromadziła ona tłum absolwentów, pedagogów, uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły.

Swoją obecnością zaszczycili nas także zaproszeni goście. Wśród nich Pani Małgorzata Sandecka – Dyrektor Wydziału Kształcenia Podstawowego i Specjalnego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Pan Jerzy Więcławski – Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, Pan Jan Kamiński – starszy wizytator Kuratorium Oświaty. Ponadto przedstawiciele organu prowadzącego szkołę -Pan Roman Potocki -Starosta Powiatu Wrocławskiego, Pan Ryszard Jaroń -Przewodniczący Rady Powiatu Wrocławskiego oraz Pan Jan Bronś – Sekretarz Powiatu, dyrektorzy wydziałów  Starostwa Powiatowego z Panią  Agnieszką Kosztyło-Pałys – naszą bezpośrednią przełożoną na czele.

Obecni byli także szefowie gmin:Pan Ryszard Pacholik – Wójt Gminy Kobierzyce oraz Pan Antoni Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. Gościem uroczystości była również Pani Stefania Wiatroszak – prezes Stowarzyszenia Miłośników Krzyżowic,Panowie sołtysi z Krzyżowic, Żernik oraz Tyńca. Radę Rodziców zaprezentowała Pani Arleta Żygowska. Gościem honorowym była Pani Jolanta Kotwicka, żona wyróżnionego absolwenta – Ś.P. Tadeusza Kotwickiego.

Program artystyczny rozpoczął występ chóru Filomena z Gniechowic pod dyrekcją Pana Jacka Mroza. Artyści wykonali kilka pieśni patriotycznych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

W części oficjalnej dyrektor szkoły Pan Jan Głowa przypomniał krótko historię szkoły, przedstawił kierunki kształcenia, wymienił dotychczasowe inwestycje-remonty, które udało się przeprowadzić w szkole dzięki wsparciu finansowemu  Powiatu Wrocławskiego, na czele z Panem Starostą Romanem Potockim. Oprócz tego dyrektor podziękował za okazaną pomoc  i przychylność także pozostałym obecnym na uroczystości. Swoje przemówienia wygłosili również inni zaproszeni goście.

Ważnym punktem w programie, który związany był z ceremoniałem szkoły, okazał się moment przyrzeczenia naszych najmłodszych uczniów i włączenie ich do społeczności szkolnej.

Pasowania uczniów klas pierwszych dokonał Pan Starosta Roman Potocki.

Oprócz krótkiej inscenizacji ukazującej dzieje szkoły w jej różnych odsłonach, od czasów najdawniejszych Polan do współczesnej rzeczywistości, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i artystyczne. Słowo poetyckie w wierszach na cześć szkoły „ Jubilatki” przeplatało się z muzycznym akcentem. Ogromny zachwyt widowni wzbudził wokalny występ uczennicy kl. I a – Nikoli Węglowskiej oraz Pani Moniki Węgłowskiej – naszej sekretarki. W międzyczasie zaprezentowała się także grupa Fire Mime w tańcu z ogniem.

W tym uroczystym dla szkoły dniu zapoczątkowano ważne wydarzenie,  tworzenie swoistej alei gwiazd pod tytułem„Filary naszej szkoły”. Na granitowych filarach umieszczono dwie tabliczki, które wskazywać będą społeczności naszej szkoły godne wzorce postaw osobowych.

Wyróżnione nominacje otrzymali: Ś.P. Tadeusz Kotwicki – absolwent szkoły, nauczyciel, miłośnik koni, podróżnik  oraz Elżbieta Gajda – emerytowana nauczycielka religii, kreatywna w działaniu i profesjonalna w nauczaniu.

Po odsłonięciu pamiątkowych tablic wszyscy uczestnicy imprezy zostali zaproszeni na poczęstunek i udali się na szkolny parkur, na którym można było obejrzeć pokazy jazdy konnej oraz być świadkiem „pogoni za lisem” w jubileuszowym Hubertusie. Jak co roku, tak i w tym do rywalizacji stanęli przedstawiciele Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Cała uroczystość była okazją do kameralnych spotkań, rozmów oraz zwiedzania terenu szkoły.  Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej szkole dostarczył niezapomnianych przeżyć, wielu wrażeń i wzruszeń, a przede wszystkim wspomnień, które na nowo ożywiły wydarzenia z dawnych lat.

Co więcej, niesamowita aura pogodowa, klimat i magia miejsca sprawiły, że ten dzień na dłużej pozostanie w naszej pamięci.

Do zobaczenia na kolejnym jubileuszu!

Anna Olszewska

nauczycielka języka polskiego

70 lat minęło – relacja ze święta naszej szkoły – kliknij i koniecznie obejrzyj :)

 


 

JUBILEUSZ 1